Excel’de Grafik Oluşturma
Excel 'de, rakamları grafiklere dönüştürmek, genelde kişilerde sıkıntı yaratan bir iş olsa da, hem verinin sunulabilirliğini, hem de anlaşılabilirliğini arttırması açısından önemlidir.

Excel 'de, rakamları grafiklere dönüştürmek, genelde kişilerde sıkıntı yaratan bir iş olsa da, hem verinin sunulabilirliğini, hem de anlaşılabilirliğini arttırması açısından önemlidir. Aslında standart bir formatta hazırlanan veri, Excel tarafından otomatik olarak grafiğe dönüştürülebilmekte, küçük rötuşlar haricinde sizin yapmanız gereken pek bir şey kalmamaktadır. İlk örneğimizde, aylık dağılımı verilmiş 1 yıllık yemek giderini çizgi grafiğe dönüştüreceğiz. İlk satıra ayları girdik. 2. satırda da bu aylarda gerçekleşen yemek harcamasını yazıyoruz. Sonra, aylar da dahil olmak üzere bu 2 satırı seçim altına alıyoruz. Ardından, Ekle menüsünden, Grafik kısmında istediğimiz grafik tipini seçiyoruz. Ben örneğimizde çizgi grafiği seçtim. Excel bizim için otomatik olarak grafiği oluşturup tablonun altına ekliyor. Daha sonra bu grafiğin istediğimiz bölümleri ile oynayıp düzeltme yapabiliyoruz.

İkinci örneğimizde verilerimizi ve dolayısı ile grafiğimizi biraz daha karmaşıklaştırıyoruz. Bu sefer, aylık yemek harcamaları ile birlikte yakıt harcamalarımızı ve bunların toplamını da grafiğe ekleyeceğiz. Tablomuzda bu kez, 1. sırada tarihler, 2. sırada yemek, 3. sırada yakıt ve son sırada da ikisinin toplamı var. Bu 4 satırı da seçime alıyoruz. Yine Ekle menüsü, grafik kısmından çubuk grafiği (toplam alacağımızdan üst üste görüneni) seçip grafiğimizi oluşturuyoruz. Ancak, program, toplam kısmını da, diğer çubukların üzerine eklediğinden, grafiğimiz henüz yanlış. Bunu düzeltmek için en üstteki "Toplam" çubuğuna sağ tıklayıp, "grafik tipini değiştir" deyip çizgi grafiği seçiyoruz. Böylece grafiğimiz doğru bir şekilde tamamlanmış oluyor. İstersek artık veri etiketlerini gösterebilir, renkler, çizgiler ile oynayabiliriz.

Ayrıca açıklayıcı özet bir ekran görüntüsü en yukarıda görülebilir.

Bir cevap yazın