Excel Kısayolları
Bu siteyi oluşturmamın amacı, Excel'i daha hızlı, verimli ve etkin kullanmanızı sağlayacak yöntem ve kısayolları sizlerle paylaşabilmektir. Hatta, elimden geldiğince, sizden gelebilecek soruları cevaplandırarak sizleri yönlendirmek konusunda da gayret göstereceğim.
Bu siteyi oluşturmamın amacı, Excel'i daha hızlı, verimli ve etkin kullanmanızı sağlayacak yöntem ve kısayolları sizlerle paylaşabilmektir. Hatta, elimden geldiğince, sizden gelebilecek soruları cevaplandırarak sizleri yönlendirmek konusunda da gayret göstereceğim. Basit kısayollar ile başlayalım: Ctrl+C : Kopyala. Ctrl+V : Yapıştır. Ctrl+R : Sağa doğru doldur. Ctrl+D : Aşağı doğru doldur. F2: Hücredeki formülü düzenle. Ctrl+ENTER: Formülü, tüm seçime kopyala. $ (dolar işareti) : Formüldeki referansın kolon ve/veya satırını sabitle. Ctrl+P : Yazdırma ve baskı önizleme. Kopyala" dedikten sonra "Özel Yapıştır>İşlemi tersine çevir" (ingilizcesinde "transpose") derseniz, kopyaladığınız alandaki satırlar sütunlara, sütunlar ise satırlara dönüşecek şekilde yapıştırılır. F4: Referans hücreyi sabitleme;

  • İlk basışta hem sütunu, hem de satırı sabitler ($B$1 gibi)
  • İkinci basışta sadece satırı sabitler (B$1 gibi)
  • Üçüncü basışta sadece sütunu sabitler ($B1 gibi)
  • Dördüncü basışta sabitlemeyi kaldırıp referansı normale döndürür (B1 gibi)

Çalışma kitabında, birden çok tabloya veri girme: Tüm tabloları alttaki sekmeler yardımıyla, SHIFT ya da CTRL tuşlarını kullanarak seçin, son seçtiğiniz tablodaki, veriyi yazacağınız hücreyi seçin, veriyi girin. Aman dikkat, bu yöntemle, yanlış yerlere yanlış şeyler yazarak  mevcut tablolarınızı bozabilirsiniz de. Çalışma kitabında, birden çok tablodan veri alma: Diyelim her bir tabloda günlük raporlarınızın olduğu bir çalışma kitabınız var. Hepsinin aynı hücre adresindeki (mesela B5) veriyi toplayarak özet tablonuza taşımak istiyorsunuz. Özet tablosunda toplamı gösterecek hücreye gidin. "=TOPLAM(" ile formülün ilk kısmını yazıp tam bu noktada alttaki sekmelerden toplanacak tabloları SHIFT ya da CTRL tuşlarını kullanarak seçin, ve son seçimdeki ilgili hücreye (örneğimizde B5) tıklayın. Sonra ")" ile formülün parantezini kapatıp ENTER'a basın. Şuna benzer bir formül oluşması lazım: "=TOPLAM(Tablo2:Tablo4!B5)". Yani, "Tablo2'den Tablo4'e kadarki tüm tablolardaki B5 hücrelerindeki değerleri toplayarak sonucu getir". Şimdilik excel kısayolları ve tüyolar bu kadar. Diğer derslere de göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın