Excel’de Toplama, Ortalama Alma, Sayma, Minimum, Maksimum bulma
Excel'de belli hücrelerin toplamını alma, ortalama alma, o hücrelerdeki verileri sayma, ya da kolay ve etkili çarpma işlemi, en temel ancak en çok kullanılan işlemlerdir.

Excel'de belli hücrelerin toplamını alma, ortalama alma, o hücrelerdeki verileri sayma, ya da kolay ve etkili çarpma işlemi, en temel ancak en çok kullanılan işlemlerdir.

Excel'de Toplama:

En basit yolu, aşağıdaki resimden de görüleceği üzere, Home / Giriş sekmesinin sağ tarafında bulunan AutoSum / Otomatik Topla butonundan en üstteki SUM / TOPLA seçeneği tıklanarak ve ardından toplanacak alan seçilerek yapılır. Ya da hücreye direkt olarak =SUM(C2:C6) [Türkçesi =TOPLA(C2:C6)] şeklinde yazılır.

excel formülleri

Excel'de Ortalama Hesaplama:

Toplama konusunda bahsettiğim AutoSum / Otomatik Topla butonunda SUM haricinde AVERAGE / ORTALAMA seçeneği de var. Bu da toplam yerine ortalama almamızı sağlıyor. Aşağıda hem formul halini, hem de butonun yeri ve kullanımı görülebilir. Formülü : AVERAGE (Başlangıç hücresi:Bitiş Hücresi) / ORTALAMA (Başlangıç hücresi:Bitiş Hücresi)

Excel'de Verileri Sayma, Minimum / En küçük ve Maximum / En Büyük değerleri bulma:

Toplama konusunda bahsettiğim AutoSum / Otomatik Topla butonunda gördüğünüz gibi 3 seçenek daha var:

1) Count Numbers / Değerleri Say : Seçilen aralıkta rakam olan hücreleri sayar. Formülü : COUNT(Başlangıç hücresi:Bitiş Hücresi) / BAĞ_DEĞ_SAY(Başlangıç hücresi:Bitiş Hücresi)

2) Max / Mak : Seçilen aralıktaki en büyük sayıyı (maksimum) verir. Formülü : MAX(Başlangıç hücresi:Bitiş Hücresi) / MAK(Başlangıç hücresi:Bitiş Hücresi)

3) Min / Min : Seçilen aralıktaki en küçük sayıyı verir. Formülü : MIN(Başlangıç hücresi:Bitiş Hücresi) / MIN(Başlangıç hücresi:Bitiş Hücresi)

Not: Yukarıdaki anlatımlarda komutların hem İngilizcesini hem Türkçesini vermek için arada / işareti kullandım, kafanız karışmasın. İngilizce Excel kullanıyorsanız / işaretinin solundaki, Türkçe kullanıyorsanız sağındaki komutu kullanacaksınız.

Umarım verdiğim bilgiler sizlere faydalı olur. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın